2014 m. spalio 13 d., pirmadienis

„Išėjau į karą ir nedavė ginklo“


              Noriu pakviesti į intelektualinį išsikalbėjimų karą kraštiečius, kuriems rūpi viskas: mokykla, mažo žmogaus orus gyvenimas, modernaus pasaulio pagundos, o gal tėviškės ir Tėvynės tema – jos kantrybė, patvarumas ir užuovėja nuo pasaulio. Ir iš anksto sakau, kad kalbėsiu chaotiškai, t. y. taip, koks šitas pasaulis, kuriame kaip pasakė vienas eilinis: „Tave gali apspjauti ir čia pat įrodyti, kad lyja“.
             Štai todėl ir aš išėjau savanore į karą dėl mokyklos, kuriame tėra tik vienas ginklas – meilė vaikui. To ginklo niekas nemato, o jo reikia visiems, kas jaunas ar senas, žalias ar bepradedąs nykti, turtingas ar skurdžius. Jei nuoširdžiai, daugiau tylėti nepadoru, kai dažnai matai, kaip klasėje 18–metis 12 valandą dienos dar alpsta miegu. Manęs tai nestebina, net nepykstu, nes tai modernaus pasaulio požymis. Matyt, jo tėvai už jūrų marių, seneliai augina antrą vadą, o išmanusis telefonas nėra toks brangus, kur kas pigesnis už pratybų sąsiuvinį. Tegul pamiega nors pamokoje, visgi ne gatvėje. Ir ne tik apie mokyklą reikia kalbėti, turi rūpėti viskas, kas dedasi aplinkui. Kai esi atsakingas už jauną žmogų, o netoliese kariauja broliškos tautos, suaugę vyrai šilko kostiumais žaidžia politiką ir nesprendžia problemų, susijusių su žmogaus egzistencija, supranti, tas mokinių noras pamokoje gyventi patogiai, komfortiškai: neskrebenti parkeriu, nešlaminti knygos puslapių, o lengvai tapšnoti išmanųjį jau ne pasuolėje yra perimtas kaip būties esmė iš vadinamojo elito. Nieko nebelieka – teks padėti planšetinius kompiuterius kiekvienam ant stalo. Bus modernu, bet ar tapsime raštingesni ir daugiau skaitantys – nežinau. Žinau tik tai, kad joks ekranas nepakeis gyvų akių gražaus žvilgsnio, balsų ir intonacijų įvairovės, duotos paties Visagalio ir atimto patrauklaus šėtoniuko. Na, bet reikia išbandyti, nors statistika sako, kad mūsų seneliai ir tėvai raštingesni už savo anūkus ir vaikus. Bet tai statistikos darbas, o gyvenimas prikišamai liudija, kad ateina „mygtukinė“ karta. Turbūt visiems teko stebėti mažylį su pampersu, kalbantį paukščių kalba, ir stebėtis, kaip jis apsukriai valdo mamos išmanųjį: ir muzikėlę įsijungia, ir į save pasižiūri, manau, nesuvokdamas, kad save regi.
Todėl apsiginkluoju kantrybe ir su niekuo nesiginčydama einu toliau stebėti gundančio pasaulio ir savo auklėtiniams pamokoje nuolat sakau: „Jūs čia profesionalai, ateikite, pagelbėkite, nes tirpsta pamokos laikas. Jie tai daro su malonumu. Manau, kad 26 sugebės išmokyti vieną.
             O kai pavargstame nuo technokratinio pasaulio, juk niekas nedraudžia sėstis ant dviračio ir minti gal net su mokiniais tėviškėn, kur į mišką įsisegusios septynios trobos tyliai rymo ant ežeriuko kranto. Jos saugo ir dalina savo jaukumą, gamtos grožį ir gaivų orą, kuriuo negali atsikvėpuoti. Anot vienos auklėtinės, kuri pasakė, kad tokio oro, koks pas bobutę kaime, ji niekur nepatyrusi: nei Tenerifėj, nei Kanaruose, nei Diuseldorfo parkuose.
              Vėlgi grįžtu prie modernaus pasaulio modernios pamokos, kurią šiandienos pedagogika siūlo vesti kitokiose erdvėse. Kaipgi mums nukakti iki kitokių Vilniaus ar net Europos muziejų, teatrų, parodų salių, ekspozicijų, senamiesčio gatvelių blusų turgų ar kitokių kermošių erdvių. Kaip nugalėti jaunų žmonių norą ir įsitikinimą, kad po gero spektaklio – Akropolis – nėra vertingiausia vieta. Pagaliau suvokiu, kad tas, kas jį statė, puikiai buvo konsultuojamas. Jau pats pavadinimas – nuoroda į bet kokią sėkmę. Nepasakyčiau, kad man ten nėra ką veikti.
Taigi, ką daryti, kaip susirasti ne Akropolio erdvę. Išbandžiau naują erdvę pamokai, kuri už 20 kilometrų nuo gimnazijos. Palaimino kelionę direktorės įsakymas ir štai mūsų nedidelė grupelė dvyliktokų miname į dvi pamokas, pavadintas „Kūrybinėm dirbtuvėm“. Mus visi lenkia, šilta saulė malonina, jiems po 18-niolika, o man tris kartus daugiau. Atsilikti negaliu, nes smagu stebėti jaunystę. Kol važiavome, supratau, kad pamoka jau įvyko. Jaunų juokas, pokštai, pašmaikštavimai, pastabos lenkiantiems, šeimos perduota išmintis ir nė vieno keiksmažodžio (nepatikėsite) – puikiausia gyvenimo pamoka. O kur dar ištvermės egzaminas, pagalbos vienas kitam pojūčiai, tolerancija ir viskas, kas gali vykti kelyje – pati gražiausia patirtis.
           O iš dviejų pamokų ant vandens terasoje man išliko tik vienas Aido Marčėno eilėraštis:
„Aš kasdien rudeniop/ kaip ir medis TAMPU vienišesnis kasdien/ vis labiau ir labiau į save/ panašesnis tampu su kiekvienu lapu/ vis skaudžiau aš krentu vis labiau/ vis toliau nuo visų link žiemos/ krentant lapams kalbu/ vis skurdžiau ir skurdžiau/ ligi kito pavasario žiedo“.
           Negana to aplankėme liaudies menininkės Z.Masevičienės etnografinę sodybą, pasigrožėjome jos šiaudų darbais ir esame dėkingi, kad leido pasmalsauti, pačiupinėti, užsidėti, žodžiu, patenkinti visus įgeidžius.
           Drąsiai sakau, mūsų jaunimas smalsus, įdomus, žingeidus, puikiai jaučiantis šalia stovintį. O kartoja tik mūsų klaidas.
           Kelias į namus visada trumpesnis, o į jauno žmogaus širdį ilgas ir slidus. Visada gera juo eiti, juk ne į karą, juk su meilės ginklu. Visi žinome, kad bet kokiame kare reikia turėti ir savo slaptą ginklą. PERGALĖ VISADA SU MUMIS, nes mūsų ginklai širdyje.
                                                                                                         
                                                           Lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Laimutė Martinkevičienė

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą