2025 m. birželio 9 d., pirmadienis

Kultūrinis ugdymas: pamokų planai

 Kviečiame apsilankyti mūsų kultūrinio ugdymo integravimo pamokų banke:

PAMOKŲ PLANAI 

PAMOKŲ PLANAI II

Kultūra klasėje: mūsų mokytojai kuria ateities pamokas

 2025 m. pavasarį 20 Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazijos pedagogų dalyvavo “Tūkstantmečio mokyklų” programos mokymuose „Kultūrinio ugdymo integravimo į mokomuosius dalykus mokymai pedagogams“. Šie 60 akademinių valandų trukmės mokymai – tai ne tik profesinis tobulėjimas, bet ir kūrybiškos bendruomenės kelias į šiuolaikišką, visapusišką ugdymą.

Mokymų tikslas – padėti mokytojams kultūrinius elementus tikslingai ir kūrybingai integruoti į įvairius mokomuosius dalykus: literatūrą, istoriją, matematiką, biologiją, meną ir net gamtos mokslus. Mokymus vedė patyrusi lektorė Jolita Morkūnaitė – edukologijos ir švietimo vadybos magistrė, Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazijos direktorė ir dailės mokytoja ekspertė.

Mokymų metu mokytojai gilinosi į kultūrinės kompetencijos reikšmę, tarpdisciplininio ugdymo galimybes ir šiuolaikinius mokymo metodus. Daug dėmesio skirta praktinėms dirbtuvėms: mokytojai kūrė integruotų pamokų planus, išbandė juos su mokiniais ir dalijosi refleksijomis.

Didžiulį įkvėpimą pedagogams suteikė pažintiniai-mokomieji vizitai į Vilnių. Lankėmės Valdovų rūmuose, Užupio meno erdvėse, TARTLE muziejuje, VDA galerijoje „Titanikas“, Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje ir „Meno avilyje“. Šios patirtys ne tik praplėtė akiratį, bet ir padėjo rasti naujų būdų kultūrą įtraukti į pamokas.

Šiandien mokytojai pristatė savo sukurtas integruotas pamokas, aptarė jų eigą, iššūkius, mokinių reakcijas ir taikė „Ką daryčiau kitaip?“ refleksijos metodą. Ši praktinė dalis buvo ypatingai vertinga, nes kiekviena patirtis grįžo į klasę – kaip naujas metodas, temos interpretacija ar idėja kolegoms.

Didžiuojamės savo mokytojais, kurie ne tik gilina žinias, bet ir drąsiai taiko naujoves ugdymo procese. Ši mokymų programa dar kartą įrodė, kad esame bendruomenė, kuri mokosi, auga ir dalijasi – tam, kad mūsų mokiniai augtų kūrybingais, mąstančiais ir kultūriškai sąmoningais žmonėmis.

 

Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazijos „Tūkstantmečio mokyklų“ projekto kultūrinio ugdymo koordinatorė Zita Karneckienė

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos #NextGenerationEU lėšomis.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programą įgyvendina Europos socialinio fondo agentūra.

A white background with text and images

AI-generated content may be incorrect. A logo with black text

AI-generated content may be incorrect.



Ilgalaikis integruotas projektas PAŽINK ŠVENČIONĖLIUS

                „Pažink Švenčionėlius“ - projektas, sujungiantis istoriją, kūrybą ir bendruomenę

2024 m. rudenį Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazijoje startavo ilgalaikis integruotas projektas „Pažink Švenčionėlius“, tapęs ne tik ugdymo proceso dalimi, bet ir prasmingu tiltu tarp mokinių, jų gimtojo krašto istorijos bei miestelio bendruomenės. Projektas, vykdomas pagal švietimo pažangos programą „Tūkstantmečio mokyklos“, subūrė net 38 6–8 klasių mokinius ir trijų dalykų mokytojas: lietuvių kalbos mokytoją Astą Činčikienę, anglų kalbos mokytoją Zitą Karneckienę bei dailės mokytoją Alfredą Karovackienę.

Istorija, kuri kalba per žmones

Projekto pirmasis etapas buvo skirtas pažinčiai su Švenčionėlių istorija. Ne tradiciškai – per vadovėlius ar skaidres, bet per gyvą patyrimą, tikras istorijas ir susitikimus su įkvepiančiais žmonėmis. Mokiniai dalyvavo net aštuoniuose skirtinguose susitikimuose: lankėsi Nalšios muziejuje, Kaltanėnų ugdymo ir turizmo centre, bendravo su kultūros įstaigų atstovais, klausėsi miesto istorijos pasakojimų iš istorikų lūpų, dalijosi savo įžvalgomis su menininkais, kultūros kūrėjais. Įsimintiniausi momentai gimė klausantis Ramunės Čebručenko, Roberto Čebručenkos, Jūratės Guigienės, Orintos Politaitės ar Povilo Šimkavičiaus pasakojimų. Šie susitikimai ne tik praplėtė akiratį, bet ir padėjo mokiniams ugdyti pažinimo, kūrybiškumo, komunikavimo bei pilietiškumo kompetencijas – jie mokėsi ieškoti, rinkti ir sisteminti informaciją apie savo gimtąjį miestelį bei ieškoti būdų, kaip ją kūrybiškai pateikti.

Kūrybinis žvilgsnis į miestą

Antrojoje projekto dalyje mokiniai žengė dar toliau – pasitelkdami IT žinias, kūrybinį mąstymą ir komandinį darbą jie kūrė orientacinį žaidimą Švenčionėlių parke. Šį etapą padėjo įgyvendinti miesto antropologė, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docentė dr. Jekaterina Lavrinec bei kūrybininkas, „laimikis.lt“ grupės bendraįkūrėjas Julius Narkūnas. Drauge su profesionalais mokiniai tyrinėjo miesto erdves, rinko istorijas,  kaupė garsus, kvapus, vaizdus, citatas,  o vėliau visu tuo pasinaudodami kūrė maršrutą, kuris, viliamės, taps ne tik edukacine priemone, bet ir gyva miestelio turizmo dalimi.

2025 m. gegužės 30 dieną Švenčionėlių miesto parke startavo orientacinis žaidimas „Švenčionėlių paslapčių parkas“. Mokiniai dekoravo 14 inkiliukų ir iškėlė juos parke. Kiekviename inkiliuke slepiasi vis kita užduotis, vis naujas iššūkis žaidėjui. Patys pirmi žaidimą išbandė jo kūrėjai, taip pasikartodami Švenčionėlių miesto istoriją, ieškodami simbolių, ženklų, užuominų ar daiktų, nes parke pasislėpė Švenčionėlių simbolis vėžys, dar vėžliukas, paukštukas ir gilė. Žaidimas pavyko, nors atsakyti į kai kuriuos klausimus buvo nelengva.  Tikimės,  kad mokinių sukurtas maršrutas taps patraukliu objektu ir miesto svečiams, ir vietos bendruomenei, o Švenčionėliai vis labiau skleis savo žavesį ne tik istorijomis, bet ir jaunų žmonių iniciatyvomis.

Ateities pažadai

Projekto metu sukurti produktai – ne vienkartiniai. Orientacinis žaidimas planuojamas įtraukti į gimnazijos formalias ir neformalias veiklas, o jo pagrindu galėtų būti kuriamos naujos edukacinės programos. Mokiniai ne tik labiau pažino savo kraštą – jie tapo jo ambasadoriais, kūrėjais ir istorijos pasakotojais. „Pažink Švenčionėlius“ – tai pavyzdys, kaip mokymasis gali virsti įkvepiančiu nuotykiu ir bendruomenės telkimo įrankiu. O svarbiausia – tai įrodymas, kad kiekvienas miestas turi ką papasakoti. Reikia tik mokėti išgirsti. Kviečiame ateiti į Švenčionėlių miesto parkelį ir pažaisti - visai nesvarbu, kiek Jums metų, patikiname, kad žaidimas sužavės kiekvieną.

Švenčionėlių Karaliaus Mindaugo gimnazijos „Tūkstantmečio mokyklų“ projekto kultūrinio ugdymo koordinatorė Zita Karneckienė ir įtraukiojo ugdymo koordinatorė Asta Činčikienė

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos #NextGenerationEU lėšomis.

„Tūkstantmečio mokyklų“ programą įgyvendina Europos socialinio fondo agentūra.

 



Keletas akimirkų iš projekto:

                                                  Dirbtuvės-diskusija „Švenčionėlių charakteris“



 

                         Pažintinio maršruto stotelių ir informacijos užduotims parengimas







                                       Pažintinio maršruto sužaidybinimas ir testavimas