2015 m. gruodžio 8 d., antradienis

Švenčionių krašto žemės paviršiaus ir žmogaus dvasiniai klodai


 Šiandieninė mokykla – tai naujovių ir atradimų pasaulio dalis.
 Lapkričio 23 d. Švenčionėlių Mindaugo gimnazijos 1 b klasės mokiniams pamokos vyko Reškutėnų amatų centre. Pažintis su krašto asmenybėmis prasidėjo Reškutėnų kapinėse prie mokytojo Izidoriaus Kazakevičiaus kapo, žmogaus, kuris įkūrė Reškutėnų muziejų. Integruotą geografijos , etikos ir dailės pamoką vedė mokytojos Jurgita Politienė, Vilė Urbonienė ir Alfreda Karovackienė apie žemės paviršiaus ir žmogaus dvasinius klodus. Dvasingumo paieška vyko užkoduotos sąvokos ,, ŽMOGUS“ vertybėse. Kiekviena raidė atspindėjo savotišką asmenybės brandos kelią nuo žmoniškumo iki sąžinės, nuo meilės Tėvynei iki Laisvės prasmės. Į netradicinę pamoką buvo pakviesti ir iškilūs šio krašto žmonės skulptorius Juozapas Jakštas ir buvusi ilgametė Reškutėnų mokyklos direktorė Viktorija Lapėnienė, kuri pravedė istorijos pamoką muziejuje. Svečiai įrašė po pirmą sakinį į mokinių knygą ,, Žmogaus laisvė yra jo paties atskaitos taškas.“
 Mokytoja V. Lapėnienė akcentavo tiesą ir darbą, o skulptorius Juozapas – kančią, kurią kiekvienas žmogus turi įveikti, kad atrastų gyvenimo prasmės suvokimą.
Dailės mokytoja Alfreda Karovackienė nukreipė mokinių mintis ir žvilgsnį į pono Juozapo rankas, kurios įamžino meno šedevrus šimtuose skulptūrų . Dailės pamokoje mokiniai piešė menininko rankas, kiti pasirinko piešti J. Jakšto sukurtus paminklus ant šviesios atminties mokytojo Izidoriaus Kazakevičiaus kapo ir skulptoriaus sukurto paminklo jo tėvų atminimui. Vaiciukiškės kaimo giesmininkės Vanda Balčiūnienė ir Eleonora Daubarienė pamokė jaunimą ritualinių apeigų ir paaiškino maldų reikšmę prie Izidoriaus Kazakevičiaus kapo. Visi  bendroje maldoje pagerbė Mokytoją.
Geografijos pamokos metu buvo įtvirtintos žinios apie Lietuvos paviršių. Mokiniai  gavo užduotį Švenčionių rajono kontūriniame žemėlapyje pažymėti  rajono miestus, kaimyninius rajonus, pažymėti ir nuspalvinti reljefo formas, esančias mūsų rajone. Bet svarbiausias pamokos akcentas buvo supažindinti moksleivius su garsiausio mūsų krašto mokslininko, geografo, visuomenės veikėjo Č. Kudabos asmenybe bei jo publicistika, kuri ne tik moksliškai ir įtaigiai, bet ir meniškai, su tokia karšta meile kalba apie gimtąjį kraštą. Mokiniai skaitė ir analizavo profesoriaus Č. Kudabos straipsnius apie mūsų kraštą, t. y. apie Švenčionių rajono geografinius ypatumus, Švenčionių aukštumos „šveicarišką“ grožį, Dysnos lygumos paprastumą ir didingumą.
 Kol vyko pamokos, amatų centro krosnyje kepė bandelės su obuoliais ir tikras Močiutės pyragas, kurio receptu su mokiniais pasidalino Reškutėnų amatų centro šeimininkė ponia Janina Petkūnienė.
 Pamokų refleksija vyko geriant arbatą ir ragaujant pyragėlius , mokiniai džiaugėsi netradicinių pamokų nauda ir pažintimi su krašto išminčiais.  Tik realybėje prisilietę prie naminio pyrago kepimo kaimo krosnyje , tiek prie tikrų mūsų krašto šviesulių, gebėsime išsaugoti ateinančioms kartoms savo gimtinės papročius, mintis ir grožį. Išvyką vainikavo kelionė į Lygumų apžvalgos bokštą, nuo kurio visas Kretuono grožis atsivėrė sava begalybe. Geografijos mokytoja Jurgita Politienė pamoką užbaigė Č. Kudabos mintimis: „ Tad kas mums šiandien yra tėviškė? Gal tėviškė – yra tas vakarykštis uostas, švyturys, rodantis tau teisingą kelią? Gal tėviškė – ta versmė, prie kurios sugrįždamas gali save patikrinti? Tėviškė, tavo gimtinė – vienkartinis stebuklas. Ji viena ir vieną kartą – kaip Motina. Be jos sunku...“
 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą